Artykuły branżowe

Pracownicy z Ukrainy

Data publikacji:18.04.2019

Przedsiębiorcy borykają się z dużym problemem braku pracowników. Przyjeżdżający do pracy cudzoziemcy, a najczesciej pracownicy z Ukrainy to jedyne rozwiązanie zaistniałej sytuacji. Zapotrzebowanie na pracowników zza granicy wciąż wzrasta wraz ze wzrostem gospodarczym. Obywatele Ukrainy coraz częściej uzupełniają braki pracownicze w danym kraju.

Obywatele Ukrainy są bardzo często zatrudniają się u pracodawców z zagranicy. Każdy przedsiębiorca zadaje sobie pytanie, czy można polegać na sile roboczej pozyskanej spoza kraju, jednak, przy aktualnym braku pracowników, jest to jedyna deska ratunku.

Każdego roku z Ukrainy wyjeżdża około milion Ukraińców. Głównym powodem opuszczenia kraju jest migracja zarobkowa. Obywatele Ukrainy mówią o braku perspektyw na Ukrainie, ponadto dużym problemem jest rozpowszechniona korupcja, z którą nikt nie zamierza walczyć. Ukraińcy chcą przeprowadzać się do spokojniejszego, bardziej stabilnego kraju, w którym życie może ulec znacznej poprawie. Ogromnym utrudnieniem życia na Ukrainie są ceny, uzależnione przede wszystkim od kursu walut. Dochodzi do sytuacji, gdzie ceny w sklepach zmieniają się z dnia na dzień, a wynagrodzenia pozostają na tym samym poziomie.

Kierunki migracji

Pracownicy z Ukrainy najczęściej wybierają kraje, które są im bliskie kulturowo. Polska jest sąsiadem Ukrainy, co ułatwia migrantom na utrzymanie kontaktu z rodziną i przyjaciółmi. Polska to przede wszystkim spokojny i stabilny kraj, w którym panują chrześcijańskie tradycje. Polacy, przynajmniej w większości, pozytywnie odbierają fakt zwiększającej się ilości pracowników z Ukrainy.

Międzynarodowa Organizacja ds Migracji udostępniła informację, że tylko w 2015 roku Ukraina straciła 12% pracowników. Organizacja Narodów Zjednoczonych prognozuje, że w roku 2050 na Ukrainie zostanie 36,4 mln obywateli. Ukraińscy przedsiębiorcy już odczuwają znaczne braki kadrowe.

Profesjonalne firmy

Poszukiwanie pracowników z Ukrainy i sprowadzenie ich do pracy wymaga dużej wiedzy i poświęcenia czasu. Najlepiej zadanie to zlecić firmie, która specjalizuje się w rekrutacji pracowników z Ukrainy oraz doradztwie w zatrudnianiu cudzoziemców.

Klient powinien wypełnić kwestionariusz pracodawcy. Udzielone odpowiedzi pomogą w doborze odpowiednich pracowników.

Firma Laubringen International Trade Polska Sp. z o.o. zajmuje się delegowaniem personelu do pracy w branży mięsnej.